Warsztaty
→ Zapisy na warsztaty będą przyjmowane w dniu konferencji ←
I. WARSZTATY prowadzone przez przedstawicieli WOJEWÓDZKIEGO OŚRODKA DOSKONALENIA NAUCZYCIELI W ŁODZI
- Paradoksy i sofizmaty matematyczne
Prowadzenie: Kinga Gałązka, WODN w Łodzi
Paradoks to stwierdzenie prowadzące do wniosków zaskakujących lub sprzecznych z naszą intuicją. Sofizmat jest sztuką „wykręcania kota ogonem”. W czasie zajęć będzie okazja do poznania paradoksów i sofizmatów głównie tych, które nie dają spać spokojnie matematykom, a może nawet do stworzenia własnych wypowiedzi, w których ukryty zostanie błąd nadający pozory prawdy fałszywemu stwierdzeniu. Na zajęcia zapraszamy tych którzy lubią dużo mówić, ale też i tych, którzy lubią słuchać. - Poznajemy matematykę z kształtami Numicon - propozycje ćwiczeń i zabaw
Prowadzenie: Mirosława Matczak, WODN w Łodzi
Numicon to metoda pracy pozwalająca poprzez zabawę uczyć dzieci matematyki. Kształtuje wiedzę i umiejętności dotyczące podstawowych pojęć matematycznych dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Pozwala na wspomaganie dzieci w rozwijaniu bogatych obrazów pojęciowych liczb, przyswojenie przez dzieci pojęcia liczby i dostrzegania związków zachodzących między liczbami, rozwijanie umiejętności słuchania i używania słownictwa matematycznego wspierającego rozwój dziecka w rozumieniu matematyki. - Uczymy myślenia - zastosowanie narzędzi myślowych TOC w pracy z dziećmi
Prowadzenie: Anna Maciejewska, WODN w Łodzi
Podczas warsztatów uczestniczy poznają nowoczesne metody pracy z uczniami w klasach I – IV szkoły podstawowej oraz w z dziećmi w przedszkolu. Narzędzia TOC wywodzą się z biznesu, pozwalają wyzwolić w uczniach kreatywność, rozwijają myślenie krytyczne, samodzielność, pomysłowość, uczą planowania i empatii w stosunku do innych ludzi. Mogą być wykorzystywane podczas zajęć edukacji polonistycznej, przyrodniczej, historycznej oraz podczas zajęć wychowawczych. Zapraszamy nauczycieli, którzy chcą zmiany w podejściu do ucznia oraz w organizacji procesu edukacyjnego. Uczeń ma działać samodzielnie, ma być aktywny a nauczyciel ma go wspierać i ukierunkowywać
III. WARSZTAT prowadzony przez przedstawicieli CENTRUM KREATYWNOŚCI I PRZEDSIĘBIORCZOŚCI
- Jak złożyć prześcieradło z gumką?
Prowadzenie: Izabela Janowska, Kinga Kwiatkowska-Kuc
łamiemy schematy życia codziennego.
III. WARSZTATY prowadzone przez przedstawicieli FABRYKI KREATYWNOŚCI
- Po co nam kreatywność?
Prowadzenie: Jolanta Łysakowska, Tomasz Gluźniewicz
Kierujemy się dewizą Henry'ego Forda:
"Każdy, kto przestaje się uczyć jest stary, bez względu na to, czy ma 20 czy 80 lat.
Kto kontynuuje naukę pozostaje młody. Najwspanialszą rzeczą w życiu jest utrzymywanie swojego umysłu młodym."
dlatego
Fabryka Kreatywności zaprasza na warsztaty artystyczne, warsztaty rozwoju osobistego, treningi autoprezentacji i wystąpień publicznych, treningi twórczości, szkolenia pedagogiczne, szkolenia biznesowe, szkolenia dla administracji i organizacji. Prowadzimy również Kursy m.in.: Arteterapia, Choreoterapia, Teatroterapia, Trener Biznesu, Akademia Menadżera, Akademia Coachingu, wczasy terapeutyczne i rozwojowe.
IV. WARSZTATY prowadzone przez rezydentów Art Inkubatora oraz Teatr Chorea.
Art_Inkubator w Fabryce Sztuki to miejsce, gdzie twórczość spotyka się z przedsiębiorczością. Poprzez ten projekt Fabryka Sztuki jako instytucja otoczenia biznesu wspiera osoby kreatywne w działalności rynkowej a jako instytucja kultury realizuje działania mające na celu promocję sztuki i profesjonalizację kadr. Fabryka Sztuki poprzez Art_Inkubator zapewnia pomoc firmom z branży kreatywnej w najtrudniejszym momencie działalności, czyli na starcie i przez pierwsze lata funkcjonowania. Inkubowane firmy mogą inicjować i rozwijać działalność korzystając z preferencyjnych warunków funkcjonowania. Przedsiębiorcy z branży kreatywnej mają do dyspozycji różnego rodzaju przestrzenie, potężną platformę usług elektronicznych oraz doradców i szkoleniowców. Jest to pierwszy w Polsce projekt kompleksowo wspierający przedsiębiorczość w sektorze kreatywnym.
- Tartaruga - warsztat tkacki
Prowadzenie: Wiktoria Nowak
Warsztaty tkackie są okazją do zapoznania się z tematem tkanin od strony praktycznej. Każdy z uczestników pozna podstawowe pojęcia dotyczące budowy tkanin oraz kilka najbardziej popularnych technik tkackich. Efektem warsztatów będzie własnoręcznie zrobiona dekoracja, gotowa do powieszenia na ścianie.Tartaruga to pracownia specjalizująca się we współczesnych tkaninach, jednocześnie dekoracyjnych i użytkowych. Produktem flagowym są wykonywane w sposób rzemieślniczy kilimy wełniane.
- Dziane - warsztat dziewiarski
Prowadzenie: Marta Stanisławska
Jeżeli szukasz chwili odpoczynku, czynności która pozwoli Ci się na chwilę “oderwać”, a przy okazji zrobić coś dla siebie lub kogoś bliskiego to warsztaty robienia na drutach są właśnie dla Ciebie. Nauczymy się podstaw, czyli przerabiania oczek prawych i lewych, trzech ściegów, zamykania i nabierania oczek, a z tą wiedzą można już zrobić wszystko, szaliki, czapki, pokrowce, swetry. Warsztaty kierowane są dla osób początkujących, a uczyć się będziemy na włóczce typu Spagetti czyli ciętej dzianiny, która idealnie nadaje się na stworzenie pokrowców, zakładek i podstawek, prostych form w sam raz dla początkujących!Dziane to małe studio dziewiarskie, gdzie dziejemy na ręcznych maszynach dziewiarskich oraz robimy na drutach. Oprócz tworzenia własnych produktów oraz realizowania zamówień indywidualnych prowadzimy również warsztaty z robienia na drutach, bo nie ma przyjemniejszego sposobu na odstresowanie i ćwiczenie koncentracji.
- Kurs fotograficzny
Prowadzenie: Oświecony
Dwuczęściowy warsztat poświęcony fotografii portretowej. W części teoretycznej zostaną omówione, w oparciu o wybrany materiał wizualny, najważniejsze zasady tworzenia dobrych zdjęć portretowych. W części praktycznej, uczestnicy warsztatu będą mogli zastosować poznane zasady w wybranym schemacie oświetleniowym.
Teatr Chorea to prężna i niepoliczalna grupa artystów, performerów, muzyków, tancerzy, aktorów, praktyków i teoretyków teatru. Od 2007 roku posiada swoje stałe miejsce w dawnych fabrykach Scheiblera przy ul. Tymienieckiego 3 w Łodzi, gdzie wraz z fundacją Łódź Art Center stworzyła Fabrykę Sztuki. W Fabryce Sztuki CHOREA koordynuje działalność teatralną, edukacyjną i społeczną.
4. Głos jako narzędzie komunikacji
Prowadzenie: Elina Toneva, Tomasz Rodowicz
Czas trwania: 2-3h, ilość osób: 10-15 osób
Elementy programu:
- Ćwiczenia z autoprezentacji: komunikacja, relacja, efekt
- Praca z rytmami i głosem, harmonizowanie grupy poprzez współbrzmienia głosowe.
- Przekaz/odbiór/współbrzmienie
- Rozładowywanie napięć w grupie:
- praca ze śmiechem,
- praca ze świadomym oddechem, technikami szybkiego rozładowywania napięć indywidualnych i w grupie. - Działania integracyjne poprzez działania ruchowe i głosowe.
- Techniki prezentacji – jak mówić, żeby być słuchanym.
Efekty:
- poznanie i polubienie własnego ciała, jako środka ekspresji i narzędzia komunikowania się z innymi, co prowadzi go ogólnego lepszego samopoczucia i pozytywnego „osadzenia” się w sobie
- proste ćwiczenia na poprawienie nastroju, koncentracji i poziomu energii organizmu śmiech, jako narzędzie do rozładowania napięcia.
- ćwiczenia koordynacyjne poprawiające umiejętność szybkiej koncentracji i mogące służyć jako szybki „reset” organizmu